Jak wybrać i zamontować uchwyt do telewizora?

Jak wybrać i zamontować uchwyt do telewizora?

Posiadanie w salonie telewizora o wielkim, panoramicznym ekranie jest niezmiernie kuszącą wizją. W takich warunkach można cieszyć się seansami filmowymi, które komfortem niewiele ustępują tym w kinach. Aby jednak w pełni docenić nasz profesjonalny sprzęt, musimy odpowiednio go zamontować. Na samym początku trzeba zauważyć, iż stawianie telewizora na szafce ma więcej wad niż zalet. Znacznie lepiej sprawdzają się w tym względzie uchwyty naścienne. Ich wybór i instalacja nie są jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zapoznajcie się z kilkoma zasadami, które pozwolą Wam podjąć odpowiednie decyzje i w rezultacie w pełni cieszyć się domowym kinem.

Uchwyt ścienny do telewizora i wszystkie jego zalety

Czemu uchwyt do telewizora a nie tradycyjna szafka? Przede wszystkim dlatego, że pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Wieszając sprzęt na ścianie, unikamy konieczności stawiania w salonie szafki, która nieraz (zwłaszcza w przypadku największych urządzeń) przyjmuje spore rozmiary. Wystarczy niewielka półka na dekoder bądź odtwarzacze, a nasz 60-calowy gigant może spokojnie zająć wyłącznie powierzchnię ściany.

Inną zaletą stelaża do telewizora, stanowiącą jego przewagę nad szafką, są niewątpliwe walory estetyczne. Urządzenie zamontowane na ścianie prezentuje się elegancko i minimalistycznie oraz umożliwia uzupełnienie go o ciekawe podświetlenie. Co więcej, odpowiednio dobrany wysięgnik do telewizora ułatwia regulowanie jego pozycji.

Wieszak na telewizor

Uchwyt do powieszenia telewizora – wysokość

Jak zamocować uchwyt do telewizora? Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć w tej sprawie, jest wybór odpowiedniej wysokości. Wbrew pozorom warto zamontować go stosunkowo nisko, tak aby znajdował się na poziomie naszych oczu. Mocowanie telewizora wyżej sprawi, że podczas seansów będziemy musieli zadzierać głowy do góry, a to nie jest dla nas ani przyjemne, ani zdrowe.

Mocowanie telewizora na niedużej wysokości ma również tę zaletę, że można wykorzystać do niego uchwyt statyczny, a więc znacznie tańszy niż modele wyposażone w funkcję regulacji. Te drugie przydadzą się jednak w większych pomieszczeniach, gdzie widzowie mogą znaleźć się daleko od urządzenia. Wtedy w razie potrzeby można wysięgnik nachylić do dołu.

Zobacz więcej

Regulacja pionowa czy pozioma – jaki uchwyt do telewizora?

Powyższe rozważania pozwalają nam płynnie przejść do kwestii regulacji uchwytu do mocowania telewizora na ścianie. Niektóre modele oferują wyłącznie delikatną korektę nachylenia urządzenia w pionie, inne pozwalają także na obrót w poziomie (na przykład uchwyt TV/LCD AR-53). Wszystkie będą różniły się zakresem regulacji – te najbardziej zaawansowane umożliwią obrócenie telewizora nawet o 360 stopni.

Wydawać by się mogło, że regulacja uchwytu do telewizora na ścianie to prosta funkcja, której nie da się zanadto skomplikować. Jest jednak inaczej, gdyż producenci urozmaicają swoje stelaże o takie udogodnienia jak choćby sterowanie pilotem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wstawać z kanapy, by obrócić bądź nachylić telewizor zgodnie z własnymi potrzebami.

Jaki uchwyt do TV 65 cali, czyli wybór rozmiaru

Kwestią, którą trzeba przed zakupem wysięgnika odpowiednio rozważyć, jest jego rozmiar. Jaki uchwyt do TV 42 cale, jaki do urządzenia mniejszego, a jaki do większego? Odpowiedzi należy szukać w opisach stelaży – każdy z nich określa minimalną i maksymalną przekątną urządzenia, do jakiego można go użyć. Wybierając uchwyt za mały, ryzykujemy, że sprzęt spadnie ze ściany, a takiego uszczerbku nie uwzględni żadna gwarancja. Montując telewizor na uchwycie zbyt dużym, przyczyniamy się z kolei do ograniczenia estetyki – elementy stelaża będą nieatrakcyjnie wystawały zza urządzenia.

Dobór nieodpowiedniego rozmiaru uchwytu na ścianę do telewizora może również utrudnić lub uniemożliwić poprawną jego regulację. Za duże urządzenie będzie blokowało maksymalny przechył w każdej płaszczyźnie. Do telewizora 42-calowego idealnie nada się więc na przykład Opticum Mirage 42.

Osobną kwestią, bardzo zbliżoną do rozmiaru, jest kwestia wagi. Każdy uchwyt definiuje, jak ciężki telewizor może udźwignąć. Ma to decydujące znaczenie, gdyż niewłaściwy wybór może skutkować niebezpiecznym upadkiem naszego sprzętu. Im cieńsza ściana, na której montujemy telewizor, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na rodzaj stelaża. Przy ściankach działowych wykonanych z mniej wytrzymałych materiałów trzeba zadbać o to, by miały jak największą powierzchnię styku z uchwytem.

Standard VESA

VESA i dodatkowe funkcje – jak zamontować uchwyt do telewizora?

Zastanawiając się, jaki uchwyt na telewizor wybrać, musimy zwrócić uwagę na standard VESA. Każdy stelaż określa w ten sposób odległość między otworami montażowymi. Pamiętajmy o tym, że musi ona odpowiadać parametrom telewizora. Najczęściej zarówno urządzenia, jak i uchwyty są zgodne z paroma najpowszechniejszymi standardami VESA.

W dzisiejszych czasach pojawiają się dodatkowe dylematy – na przykład takie, jaki kupić uchwyt do zakrzywionego telewizora bądź jakiej firmy uchwyt do telewizora wybrać. Warto decydować się na sprawdzone rozwiązania i wysoką jakość, ponieważ stelaż powinien nam służyć przez długie lata i gwarantować stabilność oraz bezpieczeństwo naszego sprzętu. Wybierając uchwyt do telewizora, sprawdzajmy również, jakie dodatkowe funkcje oferuje. Takie elementy jak spinki do kabli czy przystosowanie do zakrzywionej obudowy mogą być bowiem bardzo pomocne podczas montażu.

Strona główna