Smartfony otrzymają 1 TB pamięci użytkowej?
Jeszcze kilka lat temu wielkość pamięci użytkowej w telefonach stanowić mogła pewien problem, gdyż nawet z możliwością rozszerzenia jej poprzez kartę pamięci, dostępna ilość miejsca nie była zbyt duża. Sytuację poprawiła nieco możliwość przechowywania danych w chmurze, ale wygląda na to, że to rozwiązanie stanie się wkrótce całkowicie zbędne.
Brakuje Wam pamięci w smartfonie, a dość macie już żonglowania kartami microSD? To słuchajcie uważnie, bo już za kilka lat karty pamięci oraz wirtualne dyski dostępne w internetowej chmurze, staną się całkowicie zbędne. A wszystko to dzięki naukowcom z Rice University, którzy pracują nad nową technologią, dzięki której możliwe będzie zainstalowanie w telefonie nawet 1 TB pamięci użytkowej.
Wysiłki naukowców doprowadziły do odkrycia bardziej praktycznej metody na masową produkcję nowego typu pamięci o nazwie RRAM (Resistive Random Access Memory). Wprawdzie kilka firm pracowało nad nią już od jakiegoś czasu, lecz dotychczas jej produkcja nie była procesem ani łatwym, ani tanim. Inżynierom z Rice University udało się jednak to zmienić i opracować znacznie wydajniejszą metodę produkcji układów RRAM.
W rezultacie ich działań powstał chip o wielkości znaczka pocztowego, który może pomieścić 1 TB danych. Co istotne, pamięć RRAM jest około 100 razy szybsza od pamięci flash, a to oznacza znaczny wzrost wydajności urządzeń przenośnych, a także możliwość budowania znacznie szybszych dysków SSD przeznaczonych do komputerów osobistych.
Na razie nie wiemy, kiedy można spodziewać się pierwszych komercyjnych zastosowań nowej technologii, jednak mówi się, że producenci pamięci już są zainteresowani licencją, więc nie można wykluczyć, że nowe układy wkrótce pojawią się na rynku.