Słownik pojęć technicznych, cz. 1 – komputery i telewizja

Słownik pojęć technicznych, cz. 1 – komputery i telewizja

Rozwinięta technologia towarzyszy nam dziś na każdym kroku. Niezależnie od tego czy planujemy zakup telewizora, tunera czy komputera na pewno spotkamy się z niezliczoną liczbą zupełnie nieznanych nam pojęć i terminów. Jak odnaleźć się w gąszczu tylu informacji, obco brzmiących skrótów i tajemniczych nazw? Przedstawiamy najczęściej spotykane określenia i nazwy, na które można się natknąć przy komputerach i sprzęcie telewizyjnym – po tej lekturze technologia nie będzie miała dla Was żadnych tajemnic.

Telewizja cyfrowa

sklep z elektroniką RTV smart tv tuner

Urządzenia elektroniczne RTV ma w domu chyba każdy z nas – telewizja, radio, odtwarzacze DVD i Blu-ray zapewniają dostęp do rozrywki w zaciszu własnych czterech kątów, w pełnym komforcie. Od kilku lat standardem odbioru telewizji w Polsce jest technologia cyfrowa, przez co właściciele starszych odbiorników, aby cieszyć się dostępem do programów transmitowanych w wysokiej jakości musieli wyposażyć się w zewnętrzne tunery. Oto, co trzeba wiedzieć o urządzeniach do odbioru telewizji w standardzie DVB-T:

STP – Set-Top Box, czyli popularnie nazywany dekoder to niewielkie urządzenie, które podłącza się do telewizora w celu dekodowania sygnału transmisji – może służyć do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej, kablowej lub satelitarnej. Oprócz tego STP umożliwiają dostęp do wielu praktycznych funkcji, na przykład nagrywanie wybranych programów na dysku.

EPG – Electronic Program Guide, czyli elektroniczny przewodnik po programach; w praktyce zastępuje tradycyjną, papierową gazetę telewizyjną, przedstawia program według kanałów, wraz z opisami konkretnych audycji. Zazwyczaj można też ustawić przypomnienie dla ulubionych programów.

PVR – Personal Video Recorder, czyli po prostu nagrywarka. Funkcja ta umożliwia nagrywanie wybranych audycji na dysk twardy dekodera lub zewnętrzny nośnik pamięci, zwykle dysk twardy. W dobrej jakości dekoderach możliwe jest jednoczesne nagrywanie jednego kanału, a oglądanie zupełnie innego.

Time Shifting – nazywane przesunięciem czasowym, pozwala na zatrzymanie aktualnie nadawanego programu i w razie potrzeby przewinięcie do tyłu – na przykład kiedy umknie nam szczególnie interesująca informacja w wieczornych wiadomościach albo zabawna scena w filmie. Żeby korzystać z funkcji Time Shift potrzebny jest jednak STB z wbudowaną pamięcią albo podłączenie nośnika pamięci.

Smart TVprzez pojęcie to należy rozumieć odbiorniki telewizyjne z technologią umożliwiającą dostęp do Internetu i różnego rodzaju dedykowanych aplikacji. Na rynku są też dostępne dekodery i tunery, które po podłączeniu do tradycyjnego telewizora sprawiają, że zyskuje on funkcje charakterystyczne dla Smart TV.

Zobacz: tuner Smart TV Ferguson FBOX

Komputery

sklep z elektroniką wasserman komputery

Codzienna rzeczywistość coraz częściej przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Nowoczesne komputery odpowiadają za dynamiczny rozwój w niemal każdej dziedzinie życia. Oto podstawowe pojęcia, które warto rozszyfrować:

RAM – Random Access Memory to rodzaj pamięci, w którą są wyposażone nie tylko komputery i laptopy, ale także smartfony. Pamięć RAM, nazywana też operacyjną, jest odpowiedzialna za przetwarzanie zasobów danych, z których aktualnie korzysta użytkownik – oznacza to, że jeśli mamy uruchomioną przeglądarkę internetową, odtwarzacz filmów czy grę, to właśnie w pamięci RAM będą przechowywane dane niezbędne do działania tych programów. Im większa pamięć operacyjna, tym szybciej, płynniej i bez zakłóceń będzie funkcjonowało dane urządzenie.

HDMI – High Definition Multimedia Interface, co oznacza dosłownie multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. W komputerach możemy się spotkać z wyjściem HDMI, które pozwala na podłączenie do urządzenia innych, zewnętrznych sprzętów za pośrednictwem kabla HDMI. Standard ten pozwala na przesyłanie sygnału audio i wideo w wysokiej jakości. Obecnie produkowane urządzenia powinny standardowo posiadać wyjście HDMI – dzięki niemu można podłączyć na przykład laptopa do telewizora lub projektora i wyświetlać na nich treści z komputera.

USB – port USB na pewno zna każdy z nas, jest to bez wątpienia najbardziej popularne złącze, które pozwala na podłączenie różnego rodzaju urządzeń: pamięci zewnętrznych, komputerów, aparatów, telefonów, modemów i wielu innych. Standard połączenia USB pozwala na automatyczne wykrywanie i instalację sterowników, dzięki czemu użytkownik nie musi sam wyszukiwać jakiegokolwiek oprogramowania. Można się jeszcze spotkać z łączem USB OTG, które znacznie rozszerza funkcjonalność wszystkich mobilnych urządzeń elektronicznych. Połączenie On The Go sprawia na przykład, że do smartfona czy tabletu można podłączyć klawiaturę czy myszkę, pendrive lub modem, a system wykryje je, co w praktyce zamieni nasze mobilne urządzenia w przenośny, w pełni funkcjonalny komputer.

Matryca – czyli rodzaj technologii zastosowany do produkcji ekranu komputera. To na niej koncentruje się wzrok podczas wielogodzinnego korzystania z urządzenia, więc warto poświęcić dużo uwagi na wybór odpowiedniej matrycy na nasze potrzeby. Najczęściej spotykane są matryce błyszczące, które cechują się najwierniejszym odwzorowaniem kolorów i jakości obrazu; matryca matowa przypadnie do gustu osobom, które nie rozstają się ze swoim komputerem, korzystają z niego w podróży czy pracy w różnych miejscach, bo poprawiają widoczność nawet w trudnych warunkach oświetlenia, również w promieniach słońca.


sklep z elektroniką wifi wasserman


Zobacz też:

tuner dekoder sklep

Strona główna