Nawigacja GPS – rozmiar, bateria, dodatki
Pisaliśmy już o tym, na jakie czynniki zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie GPS. Czas na kolejne wskazówki – tym razem bardzo praktyczne, dotyczące optymalnego doboru rozmiaru ekranu, baterii oraz oferowanych przez producentów dodatków.
Wielkość ma znaczenie
Wspominaliśmy w poprzedniej notatce o tym, że rozmiary ekranów GPS wahają się od 3.5, do nawet 7-calowych. Przy takiej rozbieżności warto zastanowić się, jaki rozmiar będzie dla nas wygodny i łatwy w użyciu.
W przypadku najmniejszych ekranów przenośnych GPSów mogą się pojawić problemy z odczytywaniem danych emitowanych na ekranie. Ponadto wpisywanie współrzędnych na ekranie dotykowym również może przysporzyć niepotrzebnych trudności. Dlatego decydując się na niewielki okran zwróćmy uwagę na to, czy jest wygodny i czy jego mały rozmiar nie przeszkadza w odczycie danych z odległości ok. metra. Mimo, że takie problemy mogą wystąpić, niektórzy producenci świetnie sobie z tym radzą i oferują urządzenia, które są małe i wygodne w użyciu (jak choćby omawiany przez nas GPS Blow)
Z drugiej strony większe GPSy mogą być nieporęczne do noszenia, no i często przesłaniają kierowcy pole widzenia. Jeśli mielibyśmy zasugerować wielkość, która będzie kompromisem, to poradzilibyśmy rozmiary między 3.5 a 4.3 cala.
Kierowcom ciężarówek z kolei polecamy ekrany 5-cio i więcej calowe – szyba w tych pojazdach jest daleko od kierowcy, więc więskze ekrany będą wygodniejsze w użyciu.
Wbudowana bateria
Wszystkie urządzenia przenośne wyposażone są w akumulator. Jeżeli masz zamiar używać swojego GPSa jako urządzenia multiemdialnego, ogladać na nim filmy, słuchać muzyki, lub zwyczajnie korzystać z niego poza samochodem, wybierz model, który zapewnia co najmniej 3 godziny pracy bez ładowania. Pamiętaj, że wbudowana bateria umożliwia wpisanie trasy i miejsc docelowych jeszcze przed zajęciem miejca za kierownicą, co pozwoli na sporą oszczędność czasu. Chocby z tego względu warto rozważyć modele z lepszą baterią, nawet jeśli są droższe.
Informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym (real time traffic)
Informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym podane w czasie rzeczywistym pozwolą Ci ich w porę uniknąć. Niektóre nawigacje same sugerują Ci zmianę trasy i wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by urządzenie samo wyznaczyło szybszą i dogodniejszą drogę. Informacje tego typu dostępne są dzięki sieci telefonów komórkowych, sygnale FM lub usłudze satelitarnej. Pamiętajmy jednak, że usługa jest obecnie dostepna tylko w niektórych miastach i jeszcze nie wszystkie większe drogi są nią objęte. Ponadto usługa ta jest przeważnie dodatkowo płatna. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo przydatna, zatem z biegiem czasu zapewne coraz większe obszary zostaną nią objęte. Warto też dodać, że niektóre urządzenia oferują darmową informację o ruchu drogowym – wówczas na ekranach wyświetla się informacja, opatrzona – jak łatwo się domyślić – reklamą:)
Ostatnimi wytycznymi, które możemy wziąć pod uwagę wybierając GPSa, mogą być dodatkowe funkcje multimedialne, takie jak odtwarzacz wideo czy przeglądarka zdjęć. Są to funkcje zbędne dla samego funkcjonowania urządzenia, jednak często mogą się przydać podczas podróży, a cena w przypadku ich posiadania nie jest wiele większa. (patrz, choćby omówiony Blow).