Myjka ciśnieniowa – jak wybrać, jak używać?
Wielkimi krokami zbliża się jesień – pora roku, która wywołuje skrajne emocje. Dla jednych oznacza przyjemne wieczory przy kominku z kubkiem rozgrzewającej herbaty w dłoniach, a dla innych kojarzy się wyłącznie z pluchą, deszczem i chłodem. Właśnie ta nieprzyjemna strona jesieni sprawia, że nietrudno nanieść do domu niespodziewanie duże ilości błota, a samochód po krótkiej wyprawie wygląda jakbyśmy wrócili z rajdu terenowego. Jak sobie radzić z takimi uporczywymi zabrudzeniami? Z pomocą może przyjść niewielkie urządzenie o ogromnej mocy, czyli myjka ciśnieniowa – podpowiadamy jak prawidłowo jej używać i jaką wybrać.
Jak działa myjka ciśnieniowa
Mechanizm działania tego typu urządzeń jest dość prosty – sercem myjki ciśnieniowej jest pompa, która odpowiada za wytwarzanie wysokiego ciśnienia wody. Następnie taka woda przemieszcza się z ogromną mocą przez odpowiedni przewód i wydostaje się na zewnątrz przez dyszę. Do rozprowadzania wody pod wysokim ciśnieniem można wykorzystać tak zwane pistolety lub lance natryskowe, a często również specjalne szczotki dołączone do myjki ciśnieniowej (na przykład: myjka wysokociśnieniowa Powermat PM-MC-260).
Do czego można używać myjki ciśnieniowej
Najczęściej myjka wysokociśnieniowa kojarzy się nam z myciem samochodu – i słusznie, bo za pomocą takiego urządzenia możemy stosunkowo łatwo, a na pewno bardzo dokładnie i niemal bez ryzyka uszkodzenia lakieru zadbać o czystość auta.
Jednak myjka wysokociśnieniowa przyda się nie tylko w warsztacie czy przydomowym garażu. To także doskonały sprzęt do utrzymania czystości mebli i wyposażenia ogrodowego oraz mycia bram, elewacji czy ogrodzenia.
W sklepach z elektroniką można także znaleźć mniejsze modele takich urządzeń. Wtedy myjka wysokociśnieniowa może być wykorzystywana do mycia okien czy dezynfekcji innych powierzchni w domu.
fot. myjka ciśnieniowa Clatronic DR 3280
Jak wybrać odpowiedni model
W asortymencie sklepów z elektroniką i wyposażeniem domu (jak Wasserman.pl) można znaleźć wiele rodzajów myjek wysokociśnieniowych. Przed zakupem sprzętu przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: w jakim celu będziemy używać urządzenia. Jeżeli planujemy wykorzystać myjkę na potrzeby profesjonalnej działalności, firmy remontowej, budowlanej czy sprzątającej warto od razu zainwestować w sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów – unikniemy w ten sposób szybkich awarii amatorskiego sprzętu, który może długo nie wytrzymać zbyt intensywnej eksploatacji.
Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupów to przede wszystkim ciśnienie wody (określane najczęściej w barach), wydajność pompy (wyrażona w litrach na godzinę) oraz dołączone przez producenta dodatkowe wyposażenie (na przykład dysze do różnego rodzaju powierzchni, szczotki czy zbiornik na detergent).
fot. zestaw akcesoriów do myjki Powermat PM-MC-260
Z praktycznego punktu widzenia warto też sprawdzić gabaryty urządzenia – jego waga i wymiary będą decydowały o tym, czy korzystanie z myjki ciśnieniowej nie będzie nam sprawiało problemu. Jeżeli mysjka nie należy do najmniejszych powinna być wyposażona w kółka, które pomogą nam w przemieszczaniu urządzenia.
fot. myjka wysokociśnieniowa Powermat PM-MC-260
Jak uniknąć awarii myjki
Kiedy już wybierzemy optymalny model urządzenia warto odpowiednio o nie zadbać. Bardzo częstym błędem, który popełniają właściciele myjek ciśnieniowych jest ich niewłaściwe przechowywanie. Szczególnie zimą może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Żeby uniknąć przykrej niespodzianki warto w miarę możliwości chronić myjkę przed mrozem, a po każdej pracy spuścić resztki wody z urządzenia, wszystkich dysz i akcesoriów.
Prostą zasadą, której należy przestrzegać korzystając z myjki wysokociśnieniowej jest też używanie filtra przy pobieraniu wody. Ma to zapobiec przedostawaniu się do urządzenia różnych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić pompę ciśnieniową, a w efekcie uniemożliwić korzystanie z urządzenia.
fot. myjka do okien Powermat FD-AMDO-180