Koniec telewizji analogowej w Polsce - opóźniony!
Według wstępnych zaleceń Komisji Europejskiej, powinniśmy pożegnać telewizję analogową w Polsce już za dwa lata – w 2012 roku. Okazuje się jednak, że termin ten może zostać wydłużony do 2015 roku. A wszystkiemu winne jak zwykle polskie prawo…
Firma KPMG w raporcie dotyczącym projektu wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego w Europie wydała dość surowe opinie na temat przygotowania Polski. Wszystko wskazuje na to, że nie uda nam się do 2012 roku całkowicie zaprzestać emitowania telewizji analogowej. Polska oraz Rumunia będą ostatnimi krajami, które po 2011 będą nadal nadawały sygnały cyfrowe i analogowe. Sytuacja mimowolnie kojarzy się z budową autostrad na Euro 2012… ;)
Co stoi na przeszkodzie?
W raporcie padają dwie główne przyczyny konieczności przedłużenia terminu wprowadzenia sygnału cyfrowego. Znawcy wskazują przede wszystkim na luki prawne i braki legislacyjne, które utrudniają pracę nadawcom telewizyjnym oraz dostawcom infrastruktury. Brak jasnych, prawnych uregulowań, ustalenia odpowiedzialności i kompetencji poszczególnych podmiotów wiąże ręce tym, od których zależy powodzenie wprowadzenia cyfrowego nadawania na terenie całej Polski.
Drugą przeszkodą wspomnianą w raporcie jest krótki czas, jaki Polska dostała na przygotowanie się do tej zmiany. W Polsce 30% gospodarstw domowych odbiera wyłącznie sygnał emitowany analogowo, dlatego potrzebujemy więcej czasu na niezbędne testy, zapewnienie współpracy między nadawcami a dostawcami infrastruktury, oraz na kampanię informacyjną.
„Brak odpowiedniej kampanii społecznej i informacyjnej może spowodować, że znaczna część odbiorców nie wyposaży się na czas w odpowiedni telewizor bądź przystawkę STB (ang. set-top-box) umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego w standardzie MPEG-4. W obecnej chwili w Polsce nie ma nadal ostatecznych decyzji dotyczących wsparcia Państwa w finansowaniu inwestycji w urządzenia odbiorcze klientów, jak ma to miejsce w innych krajach Europy. High Definition i usługi interaktywne to ‘technologie dziś’ w telewizji cyfrowej, a w tym roku pokazaliśmy, że nie ma przeszkód w wykorzystaniu również technologii jutra – jako pierwsi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w naziemnej telewizji cyfrowej przeprowadziliśmy transmisję programu 3D – dodaje Przemysław Kurczewski, Prezes Zarządu TP Emitel.
Wszystko wskazuje na to, że na telewizję cyfrową w każdym polskim mieszkaniu, na HD i lepszy obraz przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, niż się spodziewaliśmy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że za te kilka lat anteny do odbioru sygnału analogowego będą już tylko wspomnieniem. Pamiętajmy, by przy wyborze dekodera lub tunera wybierać modele, które dekodują format MPEG-4 – wtedy nagła zmiana na odbiór wyłącznie cyfrowego sygnału nie będzie nam straszna:)