Dzbanki filtrujące – czy to naprawdę działa?
Ludzki organizm składa się prawie w 70 procentach z wody. Dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w ciele człowieka niezbędne jest regularne picie wody. I tu pojawia się pytanie: po jaką wodę sięgnąć? Można zaopatrywać się w butelkowaną bądź używać do kranówki specjalnych dzbanków z filtrem. Jak one działają i czy rzeczywiście woda z nich jest lepsza do picia?
Woda w butelkach
Spośród różnych wód butelkowanych do wyboru mamy źródlaną i mineralną, a także gazowaną, lekko gazowaną i niegazowaną. Przez długi czas w powszechnej świadomości panowało przekonanie, że woda z bąbelkami może być szkodliwa dla zdrowia. Dzisiaj można już z całą pewnością powiedzieć, że woda gazowana nie wywołuje żadnych przykrych dolegliwości zdrowotnych. Jedynym zastrzeżeniem może być wskazówka dla osób cierpiących na różnego rodzaju przypadłości gastryczne, na przykład chorobę wrzodową czy zespół jelita drażliwego.
Jeśli natomiast chodzi o podział na wody źródlane i mineralne, sprawa jest prosta. Woda mineralna w porównaniu do źródlanej zawiera dużo więcej korzystnych dla zdrowia pierwiastków, bo jest uzyskiwana z miejsc, z których może czerpać naturalnie występujące w nich minerały.
Woda z kranu
Można też sięgnąć po zwykłą wodę z kranu. Jeszcze jakiś czas temu na porządku dziennym były ostrzeżenia, żeby nie pić takiej wody bez przegotowania, a najlepiej unikać jej w ogóle, bo bardzo łatwo sobie nią zaszkodzić. Ile w tym prawdy? Aktualnie takie opinie wydają się nie mieć racji bytu, głównie ze względu na postęp technologiczny w zakresie infrastruktury wodnej w Polsce czy choćby przepisy prawa Unii Europejskiej, które w dość restrykcyjny sposób regulują normy dotyczące wody pitnej.
Dzbanki filtrujące
Wiadomo już, że woda z kranu jest bezpieczna do picia. Skąd zatem pomysł na używanie dzbanków filtrujących? Ich głównym zadaniem jest usunięcie wszelkich substancji, które szkodliwie wpływają na smak, zapach czy barwę wody. Sceptycy funkcjonalności dzbanków do filtrowania wody podnoszą argument całkowitego oczyszczania jej z zawartych w niej pierwiastków, także tych korzystnych dla zdrowia. Jednak w rzeczywistości celem działania dzbanków z filtrem do wody jest jedynie pozbawienie jej potencjalnie szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.
Oprócz tego w sprzedaży dostępnych jest wiele filtrów, które dodatkowo wzbogacają wodę o pożądane pierwiastki, na przykład magnez. To, że dzbanki filtrujące spełniają swoje zadanie, można zaobserwować gołym okiem. Na przykład? Przygotowywana na bazie wody filtrowanej herbata lub kawa jest pozbawiona gorzkiego smaku, a na szklankach nie pojawia się charakterystyczny kamienny osad. Dodatkową zaletą korzystania z dzbanków z filtrem jest aspekt ekologiczny, bo dzięki filtrowaniu nie kupujemy kolejnych plastikowych butelek i nie zanieczyszczamy środowiska.
Różne rodzaje filtrów do wody
Woda jest niezbędnym składnikiem, po który każdy człowiek powinien sięgać regularnie. Dzbanki filtrujące zapewniają dostęp do zdrowej, czystej wody prosto z kranu i gwarantują pozbawienie jej takich szkodliwych substancji jak chlor czy metale ciężkie. Przy wyborze odpowiednich filtrów można zyskać dodatkowe korzyści. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie filtry, które nadają wodzie owocowy smak, wzbogacają ją o dodatkowe pierwiastki, nadają jej właściwości zasadotwórcze lub są przeznaczone do wody bardzo twardej. Przeciętnie jeden filtr wystarcza na około cztery tygodnie.
Jak działają dzbanki do filtrowania wody?
Dzbanek z filtrem do wody składa się z dwóch części. Napełnia się go od góry, a woda przepływa przez filtr i zbiera się w dolnej części dzbanka. Zanim zostanie przefiltrowana, może upłynąć kilka minut. Przydatną funkcją jest wskaźnik na pokrywie, który informuje o tym, jak mocno został już zużyty filtr. Trzeba je regularnie wymieniać – w zależności od częstotliwości korzystania z dzbanka oraz rodzaju kupowanych filtrów – najczęściej co miesiąc. Przepuszczona przez dzbanek woda zostaje oczyszczona między innymi z rdzy, chloru czy metali ciężkich. Ma dzięki temu lepszy smak oraz zapach, a także czyściej wygląda.
Jaki dzbanek filtrujący kupić?
Rynek pełen jest rozlicznych modeli dzbanków z filtrem do wody. Różnią się one od siebie między innymi rodzajem wykorzystanych materiałów, kolorami czy pojemnością. Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Przede wszystkim dopasowany do osobistych potrzeb. Jeśli z kuchni korzysta wiele osób, warto zainwestować w pojemny model, mieszczący od dwóch do czterech litrów wody. Do mniejszych gospodarstw wystarczy wariant 1,5-litrowy.
Inną kwestią jest wybór właściwego materiału. Wiele modeli dzbanków filtrujących wykonanych jest z plastiku, co przekłada się na ich niewielką wagę i funkcjonalność – w razie upadku mają większą szansę przetrwania. Szklane dzbanki są jednak wzbogacone o walory estetyczne, co zjednuje im wielu zwolenników. Przeciwnicy plastiku twierdzą, że negatywnie wpływa on na smak wody. Ten argument należałoby jednak obalić, gdyż filtry i tak wykonane są z tego materiału, a ich zadaniem jest przecież poprawa smaku.
Na decyzji kupna dzbanka z filtrem do wody zaważy również jego cena i nieraz idący z nią w parze wygląd. Design tego gadżetu może mieć niebagatelne znaczenie dla wystroju kuchni. Istotne są również detale wpływające na funkcjonalność dzbanka, takie jak na przykład wskaźnik użycia – czasem będzie to wskaźnik elektroniczny, czasem dioda, a czasem mechanizm działający na zasadzie wskazówki zbliżającej się do zera za każdym razem, kiedy otworzymy pokrywę. Warto więc kierować się własnym komfortem i wybrać najwłaściwszą dla siebie opcję.
Dzbanek filtrujący – udogodnienie w kuchni
Dzbanek do filtrowania wody to niewielka inwestycja, która może jednak dużo zmienić w Twojej kuchni. Pozwoli Ci zaoszczędzić na butelkowanej wodzie, prowadzić zdrowszy tryb życia i nie przyczyniać się do niszczenia środowiska. Warto w ten sposób ułatwić sobie życie.